Odkazy

MIYABI INFORMUJE O JAPONSKÝCH KULTURNÍCH AKCÍCH V ČESKÉ REPUBLICE

**Přednáška - Úvod do haiku

Termín: 24. května 2017 od 18:00
Místo: Japonské velvyslanectví v České republice, Maltézské nám. 477/6, 118 00 Praha 1
Přednášející: Rinko Jeffers (v japonštině s tlumočením do češtiny)

Přednášející je členkou Japonské asociace tradičního haiku a náleží do havajské haiku organizace Maui Hototogisu. Přednášející se zaměří na popularitu haiku, které vzniklo v Japonsku před mnoha staletími, a dnes se těší popularitě po celém světě a vzniká v mnoha jazykových mutací. Dále pohovoří o rozdílech básnických forem haiku a „klasické“ poezie. Zaměří se na propojení přírody a člověka, jelikož tento vztah je v krátké formě haiku často zaznamenáván. Po přednášce se bude odehrávat i workshop, na kterém si účastníci budou moci vyzkoušet složení vlastního haiku.

květen 2017
Bonsaje

I letos botanická zahrada Praha pořádá oblíbenou výstavu bonsají, které jsou vystaveny netradičně pod širým nebem na pozadí kvetoucí Japonské zahrady. K vidění budou desítky bonsají nejen z jejich sbírek, ale i od dalších významných českých i zahraničních pěstitelů. Výstavu doprovodí bohatý program s ukázkou japonských tradic a občerstvení, která připravila restaurace Miyabi. Těšit se mlžete na tempuru, karaage, suši, japonské chlazené čaje, japonská piva a samozřejmě sake.

Termín: 19.5. - 28.5. od 9:00 – 20:00
Místo: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Trojská 800/196 Praha 7 – Troja (Japonská zahrada)

I letos budete mít možnost shlédnout v Japonské zahradě přehlídku těch nejlepších bonsají nejen z České republiky. Uvidíte také rostliny zapůjčené od celosvětově známých vystavovatelů z Itálie.
V zahrádce vedle Japonské zahrady vás seznámíme s přerodem stromku od semenáčku až po dokonalou bonsaj. Některé z bonsajových technik používaných při této přeměně si budete moci sami vyzkoušet. Chybět nebude prodej bonsají, misek a odborné literatury. Ve výstavním sále si můžete prohlédnout výstavu suiseki a kaligrafií. O víkendech je pro vás připraven bohatý doprovodný program. Výstava bonsají proběhne pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.
Zdroj a další informace: zde

Japan Rugby Day

Termín: sobota 13. května 10.30 - 16:00
Místo: RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha 5
Pořadatelé: RC Tatra Smíchov、Velvyslanectví Japonska v České republice
Spolupráce: Česko-japonská společnost, Japan Rugby Football Union
Sportovní události k 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou JAPAN RUGBY DAY.

Den plný japonské kultury: slavný japonský tanečník Fujima Rankoh představí japonský tanec, diváci se budou moci zúčastnit workshopu tvorby origami a kaligrafie, dále proběhne historicky první přátelský ragbyový zápas mezi Japonci a Čechy a v rámci této sportovní výměny proběhnou také ukázky japonských bojových umění jako je judo a kendo. Děti si budou moci vyzkoušet různé aktivity včetně ragby - i proto je tento sportovně-kulturní den vhodný pro celou rodinu. Na akci se představí Česko-japonská společnost s workshopy origami a kaligrafie. Na místě bude stánek restaurace Miyabi s možností bohatého občerstvení.

Představení a přednáška o japonském tanci - Fujima Rankoh

Divadelní akce k 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou:
(vstup zdarma, počet míst: 150 osob, registrace nutná na: pokladna@napradle.cz)
Termín: čtvrtek 11. května od 19:00
Místo: Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1
Pořadatelé: Agency of Cultural Affairs、Velvyslanectví Japonska v České republice
INFO Dvě taneční čísla „Yamagaeri“ a „Miyakodori“ budou doplněna o úvod a vysvětlení taneční formy a specifik japonského tance. „Yamagaeri“ je dílo z období Edo, které vykresluje dobové zvyky. Jedná se o část ze hry divadla kabuki a bude provedeno v odpovídajícím kostýmu pro kabuki. “Miyakodori”je dílo, které je tančené na píseň složenou ve 20. století. Toto číslo se bude tančit ve formě specifické pro japonský tanec “suodori”. Fujima Rankoh [fudžima rankó] je slavný japonský tanečník a pokračovatel významného japonského uměleckého rodu Fujima, jehož představitelé se věnují tanečnímu umění již od období Edo.