Interiér restaurace

Architekti a umělci, které Darja oslovila
Psal se začátek devadesátých let a Darja oslovila ke spolupráci akademického architekta Víta Máslo. Byl tehdy spolumajitel avantgardního architektonického studia. Nyní je renomovaný architekt mezinárodního významu. Vít Máslo byl nadšený z Darji jako progresivního investora. Darja byla nadšená z Vítka, protože měl zapálení pro nové inspirující a současně s Darjou sdílel cit pro zachování dispozic stoletého činžáku v Praze 1. Oba chtěli zviditelnit české dovednosti. Logo ČaJ – Čechy a Japonsko – tedy fungovalo i v zadání architektonickém. Darja chtěla, aby se japonské prvky snoubily s tím, co je cenné v Česku. Přicházela s neobvyklým zadáním a přitom měla solidní japonskou zkušenost a věděla, co chce. Byla ochotná věnovat peníze do experimentálních řešení. Společně hledali řemeslníky fajnových profesí, jako byli kameníci pro dlažby zámků nebo štukatéři se zlatými plátky, a vybírali materiál jako českou žulu nebo břidlici. Nášlapné kameny jsou ze soutoku Labe s Vltavou. Miyabi měla být od začátku souzněním vzájemnosti, kde se rodí přátelství.

Po dvaceti pěti letech Darja přidává k Miyabi nový prostor. Je to zenový domek ve vnitřním bloku zástavby. Autorem je akademický architekt Lukáš Bílek. I on ctí zadání pražské urbanistiky a má rád minimalistický a čistý styl. Náročnou realizaci svěřila Darja firmě ARA, která je na trhu s dřevěnou architekturou jedna z nejlepších. Zahrady se ujal Edurard Chvosta, který zakládal známou japonskou zahradu v Trojské botanické zahradě. Domek bude využíván jen pro výjimečná setkání a komorní hostiny. Když si v něm sednete na tatami rohože – nohy pohodlně spuštěné pod stůl – a díváte se do zenové zahrady, je to nádherný pocit čistoty a svobody. Zklidní vás i vůně dřeva a omítky. Nový prostor Miyabi přináší do těžké doby nejistoty naději, že zvládneme a bude dobře.

Na oknech Miyabi, které jsou její výkladní skříní, jsou velké lepty loga ČaJ z ruky světového grafika Aleše Najbrta, přítele a příznivce Miyabi. “Č” reprezentuje Čechy a čajový obřad Ča-no-ju, “J” je Japonsko. Malé “a” je tvůrce Miyabi Darja Kawasumi jako spojka, která volá po přátelství a vzájemnosti skrze prostou věc – dobré jídlo a pití, připravené s umem a dobrou myslí.
Grafický tvar loga ČaJ připomíná písmeno “Y”, které tvoří centrální slabiku loga Miyabi – tím se vize propojuje se jménem. Miyabi znamená styl a eleganci odkazující ke kráse tradičního Kyota, které nechce ustrnout, ale obohacovat se novými poznáními a novými sny. Miyabi je jiskrou v kamenném srdci Prahy.

Architektonické prostředí Miyabi je koncipováno tak, aby se člověk cítil součástí všeho kolem, aby nalezl klid, aby si odpočinul. Harmonie, čistota, úcta a klid jsou základními elementy filozofie japonského čajového obřadu a zakladatelka Miyabi tyto zásady v Miyabi prosazuje ve výběru estetických doplňků, v květinové výzdobě, v tvorbě jídel i jejich servírování.

Přijďte a udělejte si radost.

    Přidejte se do Rodiny Miyabi
    Chcete sledovat naše novinky? Přihlaste se k odběru novinek a buďte mezi prvními, kteří obdrží zajímavé novinky a inspiraci ze světa Miyabi