Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

FESTIVAL JAPONSKÉHO FILMU A KULTURY – EIGA-SAI 2023 – NEVIDĚNÉ JAPONSKO

9. 2. 2023 - 26. 2. 2023

20.2. – 25. 2. 2023 Praha, Kino Lucerna

Již 16. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2023 (20.2. – 25.2.) se letos zaměří na Japonsko tak, jak ho mnozí neznají. Vybrané filmy diváky zanesou do různých koutů Japonska, od mrazivého Hokkaida až po tropickou Okinawu, ukáží rozmanitost kultur původních obyvatel Japonska a provedou diváky různými obdobími jak moderní historie, tak japonského samurajského středověku. Vedle filmů festival přinese tradiční sobotní Japonský kulturní den v Galerii Lucerna plný workshopů, stánků s japonským občerstvením i doprovodným programem s tradiční hudbou, divadlem kjógen a bubenickou show.

Zahajovací film festivalu ZEMĚ AINUŮ (20.2) nás uvede mezi původní obyvatele Japonska, žijících na ostrově Hokkaidó. Vypráví příběh čtrnáctiletého chlapce Kanta, který dostane možnost se z tradic vymanit a odejít žít do velkoměsta. Udržování rituálů, pro dnešní dobu těžko pochopitelných, je však pro zachování kulturní integrity národa naprosto zásadní. Roli novináře, který přijíždí dokumentovat rituál „lomante“ ztvárnil Lily Franky.

Film ZABÍJENÍ (21.2.) režiséra Šindži Cukamota, který natočil legendární kyberpunkový film Tecuo (1989), se vrací historicky do období Eda v polovině 19. století, kdy se po dvěstěpadesátiletém míru znovu objevují krvavé šarvátky mezi róniny, samuraji bez pána. Mokunošin Cuzuki si vydělává na živobytí ochranou rolníků v malé vesnici, touží však po slávě a hrdinství. Sám režisér Cukamoto si zahrál jednu z hlavních postav, rónina Sawamuru.

Film KROK (22.2.) se dotýká sociálního tématu rodičů samoživitelů. V tomto případě divák sleduje úskalí výchovy dcerky, na kterou zůstane ovdovělý bussinesman Keniči sám a musí se vypořádat s novou životní situací.

V dalším filmu se dramaturgicky opět vracíme k ústřednímu tématu prozkoumávání geografie a antropologie „neviděného Japonska“ – tentokrát do horských oblastí na ostrově Honšú. Film SANKA: HORŠTÍ TULÁCI (23.2.) se zaměřuje na potulný lid sanka, který kočoval v horských oblastech ještě do 60. let 20. století, než postupně vymizel s nástupem nového životního stylu a průmyslové modernizace Japonska.

Netradičně do hlavního programu festivalu zařazujeme i kultovní animovaný hudební film pro dospělé SPRÁVNEJ SOUND (24.2.) režiséra Kendži Iwaisawy, na motivy mangy Hirojuki Ónašiho. Skupina tří středoškolských floutků se rozhodne z nudy založit rockovou skupinu. Přestože nemají žádné předchozí zkušenosti s hrou na hudební nástroje, objeví pro sebe zcela nový hudební svět, který je zcela pohltí a otevře jim nové obzory. Kromě „neviděného“ divákům představí i možná to, co ještě neslyšeli. Film je plný skvělých hudební motivů, gagů a až absurdních situací. Titulní postavu Kendžiho namluvil a nazpíval známý hudebník Šintaró Sakamoto.

Sobotní program představí animovaný film pro děti ŠKOLAČKA LÁZEŇSKOU. Dívenka Okko se stává dědičkou tradičních venkovských lázní. Co vše to obnáší, musí teprve objevit.

Závěrečný film festivalu OMÝVÁNÍ KOSTÍ (25.2.) uzavře pomyslnou trilogii antropologických filmů v programu, zavede diváky na malý okinawský ostrůvek Aguni a představí tradiční pohřební rituál „senkotsu“. Objevování místních tradic v doprovodu svérázné rodiny je pro diváka nečekaně vtipnou podívanou.

Součástí letošního programu bude také Japonský kulturní den v sobotu 25. 2. od 10 do 17 hodin v Galerii Lucerna. Divákům představí tradiční hudební nástroj šamisen, komedii kjógen, bubenické i taneční vystoupení. Pro návštěvníky budou připraveny dílny tradičních japonských disciplín. Zájemci se budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet psaní kaligrafie, výrobu talismanů pro štěstí, nechat se obléct do kimona nebo si prohlédnout japonské meče. Kromě toho budou mít možnost ochutnat japonské jídlo z restaurace Miyabi, cukroví i čaje nebo si koupit nějakou drobnost z Japonska na památku. Součástí festivalu bude i výstava snových fotovizí od fotografa Petra Borovičky v Kavárně Lucerna.

Těšíme se opět na viděnou v kině Lucerna od 20.-25. února 2023.

 

 

Podrobnosti

Zahájení:
9. 2. 2023
Ukončení:
26. 2. 2023
    Přidejte se do Rodiny Miyabi
    Chcete sledovat naše novinky? Přihlaste se k odběru novinek a buďte mezi prvními, kteří obdrží zajímavé novinky a inspiraci ze světa Miyabi